top of page

Sık Sorulan Sorular

A181.JPG

* ​Tatlılarda kullanılan şekerin türü nedir?

Hiçbir ürünümüzde mısır şurubu, glikoz, fruktoz gibi insan sağlığına etkileri tartışmalı, kimyasal süreçlerden geçen yapay şekerleri kullanmıyoruz. Tüm tatlılarımızda toz şekerden kendi imalathanemizde hazırlanan baklava şerbeti kullanılmaktadır. Bu konuda özellikle hassasiyet gösteriyoruz, ürünlerimizi gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

* Baklava nasıl muhafaza edilmeli?

Baklava düz bir zeminde 10-15 C arası sıcaklıkta havayla teması azaltılarak ve etrafında koku veren bir madde olmadan yaklaşık 6 gün boyunca bozulmadan saklanabilir.

* Baklavalar neden şekerlenir?

Bütün baklavalarda su ve şekerden oluşan şerbet kullanılır. Sıcak havalarda şerbetteki su buharlaşır, soğuk havalarda ise şerbet ve yağ donar. Bu nedenle şekerlenme oluşur. Bunu önlemek için sıcak havalarda baklavayı serin yerde ve üzeri kapalı olarak saklayınız, soğuk havalarda ise hafif ısıtarak servis yapınız. Baklavanın şekerlenmesi bozulma değildir, sağlığa zararı yoktur.

* Kaliteli  baklavanın özellikleri nelerdir?

İyi bir baklava beş duyuya hitap etmelidir. Öncelikle baklava altın sarısı renginde, parlak ve üzeri kubbe biçiminde kabarmış olmalıdır. Çatalınızı batırdığınızda çıkan çıtırtı kulağınıza hitap edecektir. Isırmadan önce iyice koklamalısınız, çünkü burnunuza gelecek olan tereyağı kokusunu hissetmelisiniz. Isırırken tabanı damağınıza üst kısmı ise dilinize gelmelidir. Çatalınızı batırdığınızda ve ısırdığınızda çıtırtı duymuyorsanız o baklava bayat demektir. İyi açılmış bir baklava ısırıldıktan hemen sonra ağızda dağılmalıdır. Eğer baklava yerken boğazınız yanıyor ve şeker sizi rahatsız ediyorsa, hamur şeker oranı iyi ayarlanmamış demektir. Baklava yedikten sonra mideniz ağrıyorsa yada yanıyorsa alışveriş yaptığınız yeri mutlaka değiştirmelisiniz, çünkü bu tür bir rahatsızlık baklavacının ürünlerinde kaliteli malzeme kullanmadığının göstergesidir.

Antep baklavasında Ağustos ayının ilk haftasında daha yeni yeni olgunlaşan ve halk arasında “ firik yada boz-iç” diye tabir edilen 1 kilosunda 110-170 gramlık iç veren koyu yeşil renkli kokusu ve tadı yoğun antep fıstığı kullanılır. Yağ olarak ise sütten elde edilmiş tuz ve diğer içeriklerinden arındırılmış %99.9 yağ barındıracak şekilde hazırlanmış saf tereyağı kullanılır. Baklava yufkası çok ince (yaklaşık 0.3 mm kalınlıkta) açılmalıdır, yufka ince açılmazsa kullanılan malzeme mükemmel bile olsa baklava ağızda dağılmaz ve ekmek tadı bırakır.

fıstıklı Baklava1.JPG
kuru4.JPG

* Hediye gönderimlerde hediyeyle beraber fatura yada fiş gider mi?

Alışverişinizin hediye olarak gönderilmesi durumunda ürününüzü fiyatsız irsaliye ile gönderiyoruz. Fiş yada faturasını da size email ile iletiyoruz.

* Siparişimden vazgeçebilir miyim ya da  aldığım tatlıları  iade edebilir miyim?

Ürün kargoya verilmediyse bize ulaşarak sorunsuz olarak iptal  edebilir, ödemenizi kesinti yapılmadan iade alabilirsiniz. Ancak ürün tarafınıza kargolandıysa ne yazık hayır. Çünkü ürün bize sorunsuz olarak geri ulaşsa bile hem hijyen hemde gıda güvenliği açısından aynı ürünün başka bir müşterimize satılması söz konusu bile olamaz. Ürünün bizim için ticari bir değeri kalmaz ve imha etmek durumunda kalırız.  Ancak kargoda ürün zarar gördüyse yada bizden kaynaklı bir sorun varsa fotoğraflarını bize iletmeniz durumunda siparişinizi ücretsiz olarak tekrarlıyoruz. Ticaret kanunumuza göre de gıda ürünlerinde cayma ve iade hakkı bulunmuyor.

* Site işleyişi, Online Alışveriş gibi konularda detaylı bilgi nasıl alabilirim? 

Her sayfanın altında bulunan iptal ve İade Koşulları, Teslimat Koşulları, Mesafeli Satış Sözleşmesi, Üyelik sözleşmesi, Gizlilik ve Çerez Politikaları bağlantılarını kullanarak detaylara ulaşabilirsiniz. Hala cevabını bulamadığınız sorular varsa iletişim kısmından bize mesaj gönderebilir, e-mail yada Whatsapp üzerinden sorularınızı sorabilirsiniz. 

bottom of page